KONST / Litografier / Litografi 12793024
nr 1279 3024
Helene Schjerfbeck
(1862-1946), Finland
Litografi, "Konvalescenten". Signerad, numrerad 52/70. Bladets mått: 47x61 cm
Helene Schjerfbeck, finländsk målare, tecknare och grafiker född i Helsingfors 1862, död i Saltsjöbaden 1946.
Utrop:
30.000 kr
Såld:
28.500 kr
måndag 30 september 2019
kl 20:57:49
25.000 kr
27.500 kr
27.000 kr
27.500 kr (Budbetjänt)
28.500 kr
- Klassiska
30 sep
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Helene Schjerfbeck
Läs mer om Helene Schjerfbeck